top of page

AVRUPAYA TAŞINMAK; OTURUM KARTI ALMAK

Güncelleme tarihi: 1 Mar

Başka bir ülkede yaşamak için en önemli belgelerden biri oturma kartıdır. Bazı ülke vatandaşlarının başka bir ülkeye seyahat ederken oturum kartı almaları zorunludur. Her yıl birçok insan başka ülkelere seyahat eder, bu nedenle oturma kartına sahip olmanın önemi başka bir ülkenin vatandaşlarıyla sınırlı değildir. Bu ana hatlarıyla, Avrupa'da oturma kartının nasıl alınacağını ele alacağız.


Bazı ülkeler, başka ülkelerde yaşayan vatandaşların ülkeyi ziyaret ederken oturma kartına sahip olmalarını zorunlu kılar. Örneğin, Almanya ve Avusturya'dan gelen kişilerin Almanya veya Avusturya'yı ziyaret ederken oturma kartına sahip olmaları gerekir. Diğer bazı ülkelerin vatandaşlarının da komşu ülkeleri ziyaret ederken oturma kartına ihtiyaçları vardır. Örneğin, Belçika, Lüksemburg veya Hollanda'yı ziyaret eden Fransa veya Almanya vatandaşlarının ikamet kartı olması gerekir. Oturma kartı ihtiyacı ülkeden ülkeye değişir; ancak, ülkeniz gerektiriyorsa, her zaman bir tane için başvurmaya değer.


Yurtdışına seyahat ederken her yolcunun geçerli bir pasaportu ve geçerli bir oturum kartı olmalıdır. Ancak başka bir ülkede yaşayan AB vatandaşıysanız, üzerinde fotoğrafınızın olduğu AB pasaportunuz varsa ve AB vatandaşıysanız oturma kartına ihtiyacınız yoktur. Kendi ülkeniz, kendi ülkenizde yaşayan insanlar için oturma kartı gerektiriyorsa, oturma kartı için de başvurabilirsiniz - ancak önce kendi büyükelçiliğinizle görüşmelisiniz.

avrupa

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page