top of page

DİSCOVEREU: GENÇLER İÇİN AVRUPA’YI KEŞFETME FIRSATI

Güncelleme tarihi: 21 Nis


 DiscoverEU


AB’nin yeni programı olan DiscoverEU ile Avrupa’yı ücretsiz keşfetmeye hazır mısınız?

 

18 yaşında ve AB Üye Devletleri'nden birinde veya Erasmus+ ile ilişkili üçüncü ülkelerden birinde ikamet ediyorsanız bu programa katılabilirsiniz. Girişimci Göçmen olarak DiscoverEU programını anlatıyoruz!

 

DiscoverEU nedir?

 

DiscoverEU, genç maceracıların Avrupa’nın renkli mozaiklerini keşfetmelerine, zengin kültürel dokusuna dokunmalarına ve kıtanın dört bir yanındaki insanlarla dostluklar kurmalarına kapı aralayan Erasmus+ programının can alıcı bir parçasıdır.

 

Bu yolculukta, sizlere sunulan seyahat kartı ile demir yollarının serüvenine atılacak, adaların sakinleri veya uzak diyarlarda yaşayanlar için hazırlanmış özel düzenlemeleri keşfedeceksiniz.

 

DiscoverEU Avrupa Gençlik Kartınızla, seçkin bir gezgin olarak, kültürel etkinliklerden eğitim programlarına, spordan yerel ulaşıma, konaklamadan lezzetli yemeklere kadar bir dizi ayrıcalıklı indirimden yararlanma şansını yakalayacaksınız.

 

Başvuru Kriterleri Nelerdir?


 DiscoverEU

 

Başvurabilmek için:

 

·      01 Temmuz 2005 (dahil) ve 30 Haziran 2006 (dahil) tarihleri arasında doğmuş olmalı;

·      Çevrim içi başvuru formunda doğru kimlik kartını (ID), pasaport veya ikamet kartı numarasını tamamlamış olmalı;

·      Aşağıdaki ülkelerden birinin vatandaşı olmalı veya ikamet* etmeli:

·      Denizaşırı Ülkeler ve Bölgeler (OKT'ler) dahil olmak üzere Avrupa Birliği Üye Devletleri'nden biri,

·      Erasmus+ programına katılan üçüncü ülkelerden biri: İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye

 

Detaylı bilgi almak için DiscoverEU web sitesinden bilgi alabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

SON BAŞVURU TARİHİ 30/04/2024 12:00 (CEST)

 


DiscoverEU

 

MERAK EDİLEN SORULAR

 

Kimler katılabilir?

DiscoverEU programına 18 yaşından büyük olmak şartı ile Erasmus+ programına katılan tüm ülkelerden başvurabilirsiniz. Ülkemizde bu programa dahildir.


Arkadaşlarımla seyahat edebilir miyim?

Evet arkadaşlarınız ile seyahet edebilirsiniz! Yukarıdaki başvuru kriterlerine uygun olmaları koşuluyla en fazla 4 arkadaşını daha yanına alıp bir grup kurabilirsin.

 

E-posta adresim yok. DiscoverEU'ya başvurabilir miyim?

 

Başvurmak istiyorsanız geçerli bir e-posta adresiniz olması gerekir. Kullanabileceğiniz birçok ücretsiz e-posta sağlayıcısı var! İletişim bu e-posta adresine gönderileceğinden kimlik bilgilerinizi hatırladığınızdan emin olun.

 

18 yaşından büyük bir akrabam veya arkadaşım benimle seyahat edebilir mi?

 

Evet, rezervasyon yapıp seyahat masraflarını kendileri ödedikleri sürece. Ancak DiscoverEU seyahat kartınız teslim edilmeden bilet veya konaklama rezervasyonu yapmamaları tavsiye edilir.

 

Başvuru yaparken yeni pasaportumu, nüfus cüzdanımı (kimlik) veya ikamet kartımı bekliyorum. Nasıl ilerlemeliyim?

 

Başvuru yaptığınızda geçerli pasaportunuzu, nüfus cüzdanınızı (kimlik kartınızı) veya ikamet kartınızı süresi dolmuş olsa bile kullanabilirsiniz. Ancak seçilmeniz durumunda, seyahat kartınızı talep etmek için rezervasyon formunu doldururken geçerli bir kimlik belgesine (pasaport, nüfus cüzdanı veya ikamet kartı) sahip olmanız gerekecektir. müteahhit. Ayrıca seyahat ederken geçerli bir kimlik belgesine ihtiyacınız olacaktır. Kimlik doğrulama süreci ile fiili seyahatiniz arasında kimlik belgenizin yenilenmesi durumunda herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

 

Kaç gün seyahat edebilirim?

 

Seyahatiniz en az 1 gün, en fazla 1 ay (dahil olmak üzere) sürebilir ve seyahatiniz 1 Temmuz 2024 (olası ilk başlangıç ​​tarihi) ile 30 Eylül 2025 (olası son dönüş tarihi) tarihleri ​​arasında olmalıdır. Esnek geçiş ile 1 aylık seyahat süresi içerisinde kullanabileceğiniz 7 seyahat gününüz olacaktır.

 

Kaç ülkeyi ziyaret edebilirim?

 

Bu seçilen seçeneğe bağlıdır:

 

Sabit seçenek: varış noktası sayısı 2 ülkeyle (veya aynı ülke içindeki iki şehirle) sınırlıdır;

Esnek seçenek: Ülke sayısı sınırlı değildir. Ancak seyahat gün sayısı 7 ile sınırlıdır; Örneğin, kişi bir aya kadar yurt dışında bulunabilir, ancak bu bir ay içinde fiili seyahat için (örneğin trende) en fazla 7 seyahat günü kullanılabilir.

 

İkamet ettiğim ülkeden farklı bir ülkeden seyahate başlayabilir miyim?

 

Evet, seyahatinize ikamet ettiğiniz ülke olmayan bir ülkeden başlamanız mümkün. Ancak o ülkeye/konuma gitmenin maliyeti DiscoverEU tarafından karşılanmaz ve bu sizin sorumluluğunuzdadır.

 

Merak ettiğiniz farklı sorularınız için DiscoverEU web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Farklı blog yazılarımız için tıklayın!


BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN: LİNK

573 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page